Fórum - Zobrazit téma - jednoduchá, zdravá ňamka :-) - Reikiwebík

Vítej človíčku na Reikiwebík!
  Vítej   Anonyme

     Menu
· Domů
· Archív článků
· Diskuzní fórum
· Hledání
· Ke stažení
· Manuály
· Témata článků
· Top 10
· Kalendář akcí

· Reiki Seznam
· Reiki kluby
· Kalendář Reiki kurzů


· ReikiWeb - starý 1
· ReikiWeb - starý 2

Diskuzní fórum

Reikiwebík :: Zobrazit téma - jednoduchá, zdravá ňamka :-)
 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   Osobní nastaveníOsobní nastavení   PřihlášeníPřihlášení 

jednoduchá, zdravá ňamka :-)
Přejít na stránku 1, 2  Další
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Reikiwebík -> Pro zdraví
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Houbik
Excelentní uživatel
Excelentní uživatel


Registrace: 29.7. 2008
Příspěvky: 124

PříspěvekZaslal: st srpen 20, 2008 8:26 pm    Předmět: jednoduchá, zdravá ňamka :-) Citovat

Ahojik všem. Jelikož jsem takovej gurmánek a čím dál tím více nevěřím kupovaným věcem, které si přitom můžu doma a lépe udělat sám.

Nemám moc receptů, hodím sem zatím jen jeden, protože nevím,
jak moc o toto téma bude zájem, třebas nějaké přihodíte

Začnu tedy studenou kuchyní.
Tákže pro milovníky česnekutu máme nakládaný česnek v octu.
Je jistě nespočet provedení, já však uvedu své užívané.

Vložím bobkový list, nové koření, celý pepř, kapku olivového oleje do šroubovací sklenice. Poté oloupané stroužky, přeliju nezahřátým octem, vložím do lednice, asi není podmínkou, avšak někam do chladna.

Nu a potom se čeká, čeká ... Čím déle necháte, tím více budou takové okurkové. Prostě méně štiplavé. Nejméně však 3 týdny. Poměrně velké nasáknutí poznáte tak, že se celý česnek začne zabarvovat do tmava. Můžete však občas "kontrolovat" a sami zjistíte, jak dlouho naložené vám nejvíc chutnají.

Ocet používám normální kvasný lihový. Asi už ze zvyku v minulosti, navíc je takový ostřejší a s tím česnekem dobře "bojuje" Příště však zkusím nějaký jiný. Vinný červený mi moc šmakuje. Brácha například česnek nechává i pár let, pokud ho zatím nesní. Pak se to dá dokonce mazat na chleba, ale to mi přijde tedy fujtajfl.

A pokud jste si po pár dnech všimli, že česnek zezelenal ... nebojte se to jen, jak jste česnek loupali a třeba kousek odřezávali nožem, zůstalo stopové množství kovu na česneku, který pak takto zoxidoval. Na funkci to nemá vliv

Mějte hezký den a nebojte se u jídla experimentovat
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Houbik
Excelentní uživatel
Excelentní uživatel


Registrace: 29.7. 2008
Příspěvky: 124

PříspěvekZaslal: st srpen 20, 2008 8:35 pm    Předmět: Citovat

Úplně jsem zapoměl k čemu je to vlastně dobré Nu prostě taková chuťovka ke chlebu s něčím a tak různě ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Lucy
Lepší než nováček
Lepší než nováček


Registrace: 4.8. 2008
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: pá srpen 22, 2008 2:51 pm    Předmět: Citovat

Teda, to zní fakt lákavě, ještě dnes, nebo nejpozději během víkendu to vyzkouším...Já česnek miluju a toto bude určitě pošušňání Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Hyter
Excelentní uživatel
Excelentní uživatel


Registrace: 5.3. 2008
Příspěvky: 198

PříspěvekZaslal: pá srpen 22, 2008 5:00 pm    Předmět: Citovat

Neco podobneho prodavaji v Plusu. Je to nalozeno ve spouste koreni a opravdu mooooc dobre.
Shodou okolnosti jsem se s timto produktem seznamil na kurzu Reiki I. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Lucy
Lepší než nováček
Lepší než nováček


Registrace: 4.8. 2008
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: pá srpen 22, 2008 7:36 pm    Předmět: Citovat

Hyter napsal:
Neco podobneho prodavaji v Plusu. Je to nalozeno ve spouste koreni a opravdu mooooc dobre.
Shodou okolnosti jsem se s timto produktem seznamil na kurzu Reiki I. Smile

No jo, ale domácí je domácí Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Hyter
Excelentní uživatel
Excelentní uživatel


Registrace: 5.3. 2008
Příspěvky: 198

PříspěvekZaslal: so srpen 23, 2008 12:39 pm    Předmět: Citovat

To mas mozna pravdu .......ale v tomhle pripade bych ruku do ohne nedal Smile
. Tento vyrobek je opravdu chutove neprekonatelny, ovsem neberu-li v potaz E (cka) atd. Jinak bych se o nem nezminoval Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Houbik
Excelentní uživatel
Excelentní uživatel


Registrace: 29.7. 2008
Příspěvky: 124

PříspěvekZaslal: čt srpen 28, 2008 12:32 pm    Předmět: Citovat

Děláte mi radost
Už jsem myslel, že gurmání vymřeli ...
Jak uvádí Hyter, kdyby Éčka nebyly ... mě to alespoň motivuje udělat něco domácího.

Jsem rád Lucy, že zde mám česnekového zastánce, nejhorší je to čekání po naložení
Navíc pak máš dost dobrý česnekový ocet.
Ještě jsem neuvedl, že se dají česneky nakládat do oleje, postup neznám, ale přijde mi to, jako moc mastná varianta.

A ten kdo miluje česnek, by mohl milovat i křen ...
Konkrétně tedy výroba krenexu a ten, kdo někdy porovnal krenex domácí s kupovaným ...
Prostě Nebe a Dudy
Hlavně to je taková síla, že vám vydrží na hodně dlouhou dobu, ideál přez zimu.

Takže si vyhrňme rukávy a šup na to
Suroviny:
křen, převařená voda, ocet, cukr, sůl, olej ...

Nejvíce se mi osvědčil křen na zahrádce, prostě nejni nad čerstvý. Takže umyjeme křeník, škrabkou oloupeme (mělo by zůstat ještě dost z vnější šlupky, kde je hodně vitamínků a "síly"). Nakrájíme např. nožem na malé kousíčky, abychom zbytečně netupily nože, nezavařili mixér, což se mi u několika 20ti letých stařešinů podařilo spolehlivě. Nu alespoň již máme nový
Lepší je zpočátku dát menší množství, tak vyzkoušíme i výkon mixéru. Někdy křeník pořádně saje vodu, až to může překvapit, postupně doléváme (když už máme všechny ostatní složky uvnitř), když je třeba = hodně ulpívá na stranách mixéru, nevrací se dolů. Rozmixujeme na jemnou hustou kaši. Ostatní složky také nepřeháníme, prostě podle citu
Nesmí to být ani vodové, ani zbytečně překořeněné, aby vynikl samotný křen. Vše kromě vody, pomáhá primárně prodloužit trvanlivost, výsledná chuť je pak pomyslnou třešinkou na dortu.

Olej dávám klasický kvasný, olej olivový. Tento víkend jsem nachystaný na další velkou várku krenexu, abychom vydrželi zimu
Jako malé dárečky pro rozvětvenou rodinu se také osvědčily.
Možná udělám zkušební vzorky s jiným octem, pak dám vědět.

A ještě jedna důležitá věc. Osvědčilo se mi plnění krenexu do malých skleniček, ideální jsou nízké šroubovací skleničky, menší než přesnídávkové. Ze zkušenosti vím, že krenex vydrží dost dlouho (i 3 měsíce) nesterilovaný, avšak může to být loterie, dáte méně octa, oleje ... Proto je dobré skleničky dát do 80oC vody a nechat tam cca 30 minut.

Ufff a je to.
Pokud to někdo zkusí, vezte, pozor na dávkování, je to síla
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Hyter
Excelentní uživatel
Excelentní uživatel


Registrace: 5.3. 2008
Příspěvky: 198

PříspěvekZaslal: čt srpen 28, 2008 2:42 pm    Předmět: Citovat

Kren nemusis konzervovat teplem. Je to zbytecne sam o sobe je konzervantem. Tady na morave se pouziva i v malych davkach napr . do jablecneho mostu kde slouzi jako konzervant.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Houbik
Excelentní uživatel
Excelentní uživatel


Registrace: 29.7. 2008
Příspěvky: 124

PříspěvekZaslal: čt srpen 28, 2008 3:47 pm    Předmět: Citovat

Díky za tvou zkušenost a vyvedení z omylu
Říkal jsem si, že do takové "síly" jen tak nic neprojde,
ale nenapadlo mě, že až tak.

Přiznávám, že jsem to teplem ještě nikdy neupravoval,
teď jsem o tom přemýšlel, pokud by tedy sklenice ležela třeba rok ...
Zatím se to zdláblo o dost dříve, teď toho však chci dělat více.

A i pro ostatní jsem si říkal, neraď něco, co by se mohlo časem zkazit,
i proto jsem uvedl sterilaci.

Jestli to však je v pohodě, tak to dělati nebudu, ať je tam co nejvíce vitamínků, že ?

Další nevšední užití křenu je, dáte-li nastrouhaný, namixovaný křen, s kousky čerstvých jablek, třeba vylepšit vlašskými ořechy atd. ... ach .Buď rovnou jíst, jako salát, nebo do sklenice (tam už jsem ořechy nikde neviděl, asi by se mohly kazit ?).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Hyter
Excelentní uživatel
Excelentní uživatel


Registrace: 5.3. 2008
Příspěvky: 198

PříspěvekZaslal: čt srpen 28, 2008 6:59 pm    Předmět: Citovat

Kdysi davno jsem mel takhle udelany kren do zasoby v lednici, bylo to mnohem dele nez 2 roky a stale byl bez ujmy. Jen mam dojem, ze casem nepatrne ztraci na sile...
Kren je mozne kombinovat s ruznou zeleninou, velmi dobry je v kombinaci se zavarenou cervenou repou nebo bilym zelim.
Nejen napomaha konzervaci ale i chutove doplnuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Houbik
Excelentní uživatel
Excelentní uživatel


Registrace: 29.7. 2008
Příspěvky: 124

PříspěvekZaslal: po září 01, 2008 12:18 pm    Předmět: Krenexový víkend :) Citovat

Tááák, ájm bek z krenexového soustředění na chatičce
Motůrek se pěkně žhavil, ale přežil. Znovu jsem si připoměl, čím menší kousky křenu před mixováním, tím lépe.
Rodinka mi ochotně asistovala a bylo z toho pěkných 15 přesnídávkových sklenic
Křeníky jsem vzal na kompostu, u těch velkých jsem vykopl i velké duté kusy, jsou již zdřevěnělé, na výrobu se nehodí (nejvíc se mi osvědčily mladé, rovné kořínky).Pro rostlinku je to takový ozdravný proces, vždy zbudou malé a čerstvé kořínky, pro příští rok.
Reikoval jsem kořínky (nedávno zasvědcen, snad se podařilo) a poděkoval jim za své dary

A jak Hyter říká, po čase určitě efekt slábne, prostě nic není navěky.
Řepa, bílé zelý ... křen - jojo, mňamka velká
Ještě jedna má úvaha. Při mixování a následně dodání olivového oleje, se ostrost lehce zjemnila. Určitě to však napomáhá k delšímu uchování chuti atd.. nedělejte si však olejovou lázeň
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
blankas
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 27.9. 2002
Příspěvky: 415

PříspěvekZaslal: po září 15, 2008 5:52 pm    Předmět: Re: jednoduchá, zdravá ňamka :-) Citovat

Houbik napsal:
Tákže pro milovníky česnekutu máme nakládaný česnek v octu.
Je jistě nespočet provedení, já však uvedu své užívané.

Vložím bobkový list, nové koření, celý pepř, kapku olivového oleje do šroubovací sklenice. Poté oloupané stroužky, přeliju nezahřátým octem, vložím do lednice, asi není podmínkou, avšak někam do chladna.


Tak jsem to zkusila, s jemnými nuancemi, neboť kvasný lihový ocet používám pouze na desinfekci kuchyně, do salátů používám citron+ume ocet.

-jednu skleničku česneku s kořením jsem zalila balsamico octem-zn.Tesco, není tak drahý ale je dobrý
-další skleničky jsem zalila jablečným octem,a k tvému koření jsem přidala celou feferonku-sušenou (od fy Benkor),do jiné jsem přidala trochu barev.pepře, a dala vždy kousek kopru.

Včera jsem ochutnávala, ten z balzamicového octa mi už chutnal, ten z jableč.octa nechám déle, ale bude mě taky chutnat, to už šlo poznat.
Takže jsem včera udělala další pokusnou skleničku, kterou jsem zalila pro změnu vinným octem 10%, který jsem zrovna čerstvě koupila.

Tak děkuju za inspiraci. A ještě malá technická: česnek je dobré předem tak na půlhoďku namočit do studené vody,pak se lépe loupe.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Houbik
Excelentní uživatel
Excelentní uživatel


Registrace: 29.7. 2008
Příspěvky: 124

PříspěvekZaslal: po září 15, 2008 9:39 pm    Předmět: Re: jednoduchá, zdravá ňamka :-) Citovat

Ahoj Blaní,
to jsem rád, že chutná, už se mi sbíhají sliny, jen to čtu
Říkal jsem si, že bych Ti napsal a ejhle ...

To balzamiko musím též zkusit, je mňamózní a ume ocet? Ten chuťově ani jináč neznám,
našel jsem si něco na netu, tak uvidím, jak mi bude chutnat, jsem salátovej, tak určitě zkusím

Též děkuji za inspiraci.
A příští várku zkusím namočit do té vody

Nedávno jsem dojedl mléčně kvašenou zeleninu, co jsem si dělal.
Prudce zdravé, musím podotknout
A hlavní výhoda ? Můžeš tam nacpat i česnek!
Příprava jako na okurky močáky + zelenina co tě napadne (nebo úplně bez okurek). Tedy rajčata se tam rozpadají, vím od bratra!
Ale osvědčená je cibule, česnek, mrkev ...

Hezký večír přeji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
blankas
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 27.9. 2002
Příspěvky: 415

PříspěvekZaslal: út září 16, 2008 12:28 pm    Předmět: Citovat

Ahoj Houbiku,
napsat mi klidně někdy můžeš Very Happy
Ume ocet je přírodní slanokyselá šťáva(ze švestiček umeboshi, obsahuje mořskou sůl), prodává se výhradně v prodejnách zdravé výživy. Je proti únavě, snad dokonce proti stárnutí Wink
Vím že nejsi z Prahy, ale pro ty, kdo jsou:v Praze ho kupuji v Meduňce na Praze 8(Na Hrázi 21, je to přímo proti jednomu z výstupů metra Palmovka), tam mají ume ocet /Country life/ 500 ml za 45Kč, a také tam mívají velká(100g) balení mořských řas, která jsou cenově výhodnější oproti 50g balení. Jinde mají ume ocet Sun food, a ten je dražší (700 ml asi za 125 Kč). Jestli máte někdo nějaký další tip na prodejnu, sem s ním Exclamation
Ume ocet používám na zelenin.saláty a na dochucení jídel, kde chceš zvýraznit slanokyselou chuť, a kombinuji ho s citr.šťávou, protože je na mé gusto dost slaný.

A co se týká té mléčně kvašené zeleniny, vypadá to, že máme stejně naladěné chutě(nebo choutky Twisted Evil ).
Jakmile začne podzim, začínám s mléčným kvašení v tomto skvělém udělátku:
http://www.minikvasak.adv.cz/
Já ten minikvašák nemám tak hezký, protože jsem ho koupila kdysi před lety na výstavě Eco life, leč slouží dodnes, jen gumičky jsem měnila.
A úplně nejvíc mě v něm chutná naložená bílá cibule(mňam mňam mňam!!!). Nejčastěji v tom dělám tedy tu cibuli, pak mrkev, nebo různý mišmaše jako zelí,paprika,celer, s postrouhaným křenem, přes zimu se tím cpeme pravidelně...
P.S. Kdo nemá kvašák, může zkusit širší sklenici od zavařovačky a zeleninu zatížit plastovou lahví naplněnou vodou ale není to ono..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Houbik
Excelentní uživatel
Excelentní uživatel


Registrace: 29.7. 2008
Příspěvky: 124

PříspěvekZaslal: út září 16, 2008 1:00 pm    Předmět: Citovat

Jsem to ale Trubec
Myslel jsem si, žes to byla ty, Blaní, kdo odpovídal na fóru, že ty česnečky vyzkouší.
Proto jsem psal, že uvažuji o tom, ti napsat, jak se to vydařilo.
Teď jsem pročetl historii a ona mi to zatím psala Lucy

Ta nádobička na kvašení vypadá krásně
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Reikiwebík -> Pro zdraví Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Přejít na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
phpBB port v2.0.7 based on Tom Nitzschner's phpbb2.0.6 upgraded to phpBB 2.0.7 standalone was developed and tested by:
ChatServ, mikem,
and Paul Laudanski (aka Zhen-Xjell).

Version 2.0.7 by Nuke Cops © 2004 http://www.nukecops.com




Web pohání Copyright © Redakční systém UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.16 sekund