Fórum - Zobrazit téma - Bolest ruky - svalu ? - Reikiwebík

Vítej človíčku na Reikiwebík!
  Vítej   Anonyme

     Menu
· Domů
· Archív článků
· Diskuzní fórum
· Hledání
· Ke stažení
· Manuály
· Témata článků
· Top 10
· Kalendář akcí

· Reiki Seznam
· Reiki kluby
· Kalendář Reiki kurzů


· ReikiWeb - starý 1
· ReikiWeb - starý 2

Diskuzní fórum

Reikiwebík :: Zobrazit téma - Bolest ruky - svalu ?
 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   Osobní nastaveníOsobní nastavení   PřihlášeníPřihlášení 

Bolest ruky - svalu ?
Přejít na stránku 1, 2  Další
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Reikiwebík -> Pro zdraví
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Evik
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 24.10. 2007
Příspěvky: 690

PříspěvekZaslal: po srpen 04, 2008 1:25 pm    Předmět: Bolest ruky - svalu ? Citovat

Ahoj,
obrátila se na mě starší paní, jestli bych jí nedokázala pomoci od bolesti levé ruky. Konkrétně oblast mezi ramenem a loktem kterou má úplně zatuhlou. Možná že je to biceps,ale bolest jí někdy jde až k zápěstí. U lékaře nebyla, bolí jí to půl roku a masti, které si kupuje a aplikuje nezabírají. Má silnou cukrovku,
(inzulín 4x denně ), ale mám pocit že to s tím nesouvisí.
Tomuto způsobu léčby moc nevěří, ale tím, že s prosbou o pomoc přišla sama od sebe, věří mě. A tím pádem i ReiKi Very Happy .
Tak bych prosila zase objasnit příčinu ( nemám ještě koupenou žádnou knihu) . Mám teprve R1, tak se asi moc rozmáchnout nemůžu, ale kromě některých pozic ReiKi určitě aplikuju konopnou mast.

Případně uvítám nějaké další zkušenosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
Dzarmi
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 30.3. 2006
Příspěvky: 737

PříspěvekZaslal: po srpen 04, 2008 3:14 pm    Předmět: Citovat

Jednou se mi dostala pod ruce paní hihihihihihihi která měla na pravé straně těla po celé délce několik úrazů,některých velice těžkých.Její pravá strana též brala více reiki a já se dobrala s její pomocí k tomu,že má v sobě silnou zlobu na svého bývalého manžela,který se k ní choval jak k hadru.I když mi tvrdila,že se za něj modlí,cítila jsem z jejího projevu jak ho nenávidí a něco mu nemůže odpustit.Levá by tedy mohla být spojená s nějakou ženou v jejím životě,třeba s jí samou.Jak vnímá sebe sama sebe jako ženu?Je spokojená s tím,jak zvládá roli ženy?Hmmm něco takového,ale věřím,že tu dostaneš odpověď od zkušenějších.Učím se a jsem zvědavá na další dedukce.


Džarmi
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Damao
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 13.1. 2003
Příspěvky: 2137

PříspěvekZaslal: po srpen 04, 2008 3:33 pm    Předmět: Citovat

Eviku, podle toho, co píšeš, jde u té paní o potlačované ženství. Rameno - vztah k ženství, úponky svalstva pažního (to je tam, kde ji to bolí) odpovídají tomu, že nežije své ženství, koná v rozporu s ním.
Docela mi sedí i námět, který poslala Džarmi - rozhodně stojí za prověření. Pak ovšem je otázka, zda ta paní s tím vůbec chce něco dělat, nebo už "zlomila nad svým životem hůl". Hodně může pomoci cvčení - měl by doporučit někdo zběhlý ve fyzioterapii. Míčkování, jestli ho umíš.
Z mastí - možná i mast s Arnikou - prodává se třeba Alpa.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
Renata
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 13.2. 2005
Příspěvky: 796

PříspěvekZaslal: po srpen 04, 2008 3:38 pm    Předmět: Citovat

Nojo, mě taky vychází i vkinezce i v blocích na sobě pravá strana všechno související s muži a mou mužskou podstatou a levá s ženami a ženskou podstatou. Mezi což patří i otec a matka....Ale pravá strana těla (pozor, u mozkových hemisfér je to obráceně!)coby mužská je taky strana aktivity, práce, akce, agrese, soudů, realizace, vnímání v linii....atd.
Levá strana těla coby ženská souvisí s pasivitou, přijímáním, nehodnocením ale nadhledem, tvořivostí, a taky odpočinkem, radostí,....atd.

Ruce potřebujeme k tomu abychom něco udělali , vytvořili, pohladili, drapli,podrželi a pustili, potřebujeme k tomu, abychom se o sebe postarali sami.
Špatně se něco dělá, když toho v rukách držíme moc, na ramenou táhneme zátěže které nepotřebujeme ale mysi myslíme že se bez nich neobejdeme, taháme tam ještě fůry zátěže těch druhých co nám ani nepatří ale my si myslíme že to tak děláme správně, Taky uděláme velké kulové když máme ruce vkapsách nebo dozadu, ruce můžeme mít neustále nastavené k braní nebo otevřené k dávání,.....

Přes tuhle oblast rukou jde co si tak pamatuju meridián tenkého střeva, tlustého střeva a taky srdce....

A taky to může být úplně jinde...Ale Eviku, jestli něco naťukneš, třeba jen dáš ruku na její bolavé místo a druhou na čelo, ať se paní uvolní, představuje si třeba nejdřív barvu nebo i barvy, které by jí místo léčily atd, nebo jak setupuje po schodech někam do hezkého údolí,.......Tím odvedeš pozornost kontrolní hemisféry a dá se pracovat dál,paní nechá plynout myšlenky a říká co jí k tomu napadne....uritě z ní začnou lézt těžké vzpomínky, pocity neuznání, křivdy, přehlížení,......a nebo něco čeho se můžeš chytnout. Fakt věřím, že to chytneš za ten správný konec Wink Každé bolavé místo na těle si pamatuje co a kdo s tou jeho bolestí souvisí...Hodně hezký a jednoduchý návod má ve své knize Brandon Bays Cesta nebo Cesta pro děti. Knihy sice vyplývají ze zkušeností a práce moudrých lidí, nicméně, každý jsme originál a na ty svoje bebínka si zaděláváme kolikrát dost zajímavým způsobem.....Nikdo jiný než naše tělo nám správnou odpověĎ nedá Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
polgara1
Excelentní uživatel
Excelentní uživatel


Registrace: 19.6. 2007
Příspěvky: 106

PříspěvekZaslal: po srpen 04, 2008 4:05 pm    Předmět: Citovat

Renato: Teď čtu Cestu pro děti. A ráda bych se zeptala - u Cesty ( pro dospělé) je jiný návod? V knize doporučují i nějakou fyzickou Cestu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Renata
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 13.2. 2005
Příspěvky: 796

PříspěvekZaslal: po srpen 04, 2008 4:29 pm    Předmět: Citovat

jo, Polgaro, teď jsem prolítla obsah a jsem na 6.kapitole:))))))))Tak ti podrobně neodpovím, jen podle obsahu: Emocionální cesta, fyzická cesta a instrukce pro práci s dětmi.....

Podle Cesty jsem ještě nepracovala, když jsem nechtěla tahat tabulky nebo používat na sobě kinezku a jiné fígle a opravdu jse mchtěla ten problém vyřešit, odpověĎ jsem našla sama v sobě -podotýkám celkem rychle, bez meditace, relaxace.....Asi to vyprovokovala ta síla naštvání na to co s tím sakra udělat...Opravdová chuť.....Opravdu tačí si sednout, zklidnit se aspoň dýcháním, uvolnit mysl, dát ruku na bolavé místo, zeptat se jestli jsou na těle i jiná místa, která nějak souvisejí s tím bolavím místem na kterém mám ruku, čekat, ono se někde něco ozve...brněním, teplem, píchnutím, zasvěděním......Stejně tak se můžu zeptat Které události, příhody, pocity s tím místem souvsiejí? Nejdřív naskočí jedna, pak druhá,..když senad nimi zamyslíte, co je halvním tématem, objeví se další..jakoby čekaly na to, jestli rozluštíte tajenku...když ano, pustí vás to dál...můžete takhle odkrývat souvsilosti, příhody které jste zažili a najednou pochopítetu nit, která se táhne jako společný znak všemi příhodami.....A ptáte se - Co ještě? někde se otevřou další vzpomínky, někde jen souvsilosti a některé vztahy a otevře se cesta k vyslovení nějaké teorie, čím jsme si na to zadělali, kde, od koho jsem tenhle program převzali, kde to převzal on,...otevře se to jak mnohostránková kniha, kde sotva stačíte listovat.......A tam znovuprožíváte, ne tak bolestivě, ale s rozumem co máte dnes, leccos vidíte s odstupem času a určitým nadhledem který jste získali svými lekcemi a poznáními.....Fakt to jde, zkuste to.....Ale musíte opravdu chtít. Pokud chce jen vědomí a podvědomí nenenene (ať už by mělo dojem že by ztratilo nějaké iluze nebo postavení nebo jakýkoli jiný profit) nebo nechce tělo(to může být unavené, bez dostatečného množství energie), tak vám to nepůjde....

Zajímavá práce je taky s pendlem...Kdo s tím pracujete -zkuste jednu zajímavou věc: Podívejte se na sebe do zrcadla, hezky do očí, v ruce mějte kyvadlo a zeptejte se , jaký máte % stres vůči sobě při pohledu do zcadla......A ptejte se jestli je to celkově, nebo na určitou část těla,...pak pracujte s tím, co vás začne napadat......

Ale to je trochu mimo téma.....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Evik
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 24.10. 2007
Příspěvky: 690

PříspěvekZaslal: po srpen 04, 2008 7:21 pm    Předmět: Citovat

To je informací, že z toho mám mžitky, ale v každém příspěvku je něco pro mě. Měla jsem za to, že levá strana = vztah k matce. Ale že to může být vztah sama k sobě ...jak sama sebe vnímá...hmmmm Džarmi, dobrý Wink .

Manželství se jí rozpadlo po 30 letech. Nyní je 15tý rok sama. Přibližně v té době onemocněla cukrovkou a propustili jí z práce a ona 2 roky nesměla být zaměstnaná. Nevím přesně, co je potlačované ženství. Jestli to chápu dobře, je to že na sebe po odchodu manžela musela vzít na svá bedra jeho ,,povinnosti "? Nevím, jestli tam je přímo nenávist k exmanželovi, to bych neřekla. Spíš k jeho partnerce.Ale ne nenávist. Možná závist ????????????
Damao, napadla mě také kostivalová mast, ale přece jenom zkusím konopnou. Už jí mám málo, ale pomohla hodně lidem. Míčkování také neumím, ale zkusila bych ten sval pokaždé masírovat.
Renčo, zkusím ten fígl, jak píšeš - ruku na bolavé místo a druhou na čelo a aby se uvolnila. To udělám jako první, pak se asi budu řídit intuicí. Určitě pozici ramena ( tíha odpovědnosti ), ramenní kloub, podpaží( lymfatické dráhy ), no a kromě toho snad nic nezkazím, když přidám srdeční čakru.
Mohu se jí věnovat prakticky denně. Moje otázky jsou asi hloupé, ale lepší je se blbě zeptat, než mít pochybnosti. Rozhodně takové rozebírání příčin je lepší, než si to přečíst v knize.
Tak zítra začnu!!!!

A děkuju moc všem za rady Wink .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
Damao
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 13.1. 2003
Příspěvky: 2137

PříspěvekZaslal: po srpen 04, 2008 10:10 pm    Předmět: Citovat

Ptáš se dobře. Když už budeš působit Reiki na paži a čelo, udělej ošetření trapezů - první poloha rukou je ta, že se dotýkáš oběma prostředníčky 3. krčního obratle a pak dlaň po dlani, nebo i jemným hlazením přes ramenní klouby až téměř k lokti. Při poloze. kdy levá ruka je na čele (6. čakra) a pravá na paži pod ramenem, použij třetí symbol, Reiki (nakresli ho nad to místo, kam potom ruku položíš) a pak přilož dlaň a opakuj si první, druhý a třetí symbol 3x za sebou. Třetí symbol obsahuje léčivou formuli vybízející k tomu, abychom žili svoji jedninečnost, svůj životní příběh.
Řekl bych, že by té paní hodně prospělo, kdyby uvolnila svoje emoce - působ pravou dlaní přímo na pupek (nejlépa na nahé tělo) a druhou na hruď (brzlík). Opět použij symboly, jak jsem popsal výše.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
Evik
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 24.10. 2007
Příspěvky: 690

PříspěvekZaslal: út srpen 05, 2008 6:17 pm    Předmět: Citovat

Tak mám za sebou první ošetření té paní. Předesílám, že ne v ideálních podmínkách, ale v klidu a pohodě. Řídila jsem se podle tvého návodu, Damao i Renčo, ( levá ruka 6. čakra, pravá ruka .- pod ramenem ), ale také podle sebe. Povídaly jsme si, vyvstávaly v ní nějaké prožitky, ale ne vyloženě nepříjemné. Říkala, že mám ruce jako kamínka, což jsem necítila. Na bolavém místě jsem měla dlaň jako led. Ona cítila teplo, které jí jde do celé ruky. Bylo jí horko, při pozici 6.čakra a rameno se jí spustila rýma Question Exclamation .Nutila jsem jí v průběhu ošetření pít dost vody.Cítila se příjemně.

Džarmi píše: Levá by mohla být spojená s nějakou ženou v jejím životě.
--------------------------------------------------------------------------------------

Víš co mi docvaklo? Jestli to nejsem nakonec já. S tou ,, starší paní" ,jak píšu, jsme totiž kamarádky. A dobrý. Jenomže já jsem se před 3/4 rokem docela dost zabořila do ReiKI, do sebe a na své staré přátele jsem začala mít míň a míň času. Možná to bylo nějaké oboustranné, abychom si k sobě zase našly cestu. Teda ne cestu, ale víc času jedna pro druhou, ale hlavně mého času pro ní.

Rameno jsem ještě namazala konopnou mastí. Odpoledne volala, že rameno zatím vůbec nebolí, ale že byla hodinu jako zmlácená, jako kdyby skládala 10 metráků uhlí, myslela že usne i při jízdě na kole Tak to mi nějak neladí. Rolling Eyes .

Zítra budu pokračovat, ale vynechám čelo, místo něj dám srdeční čakru Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
smart
Doslova spisovatel
Doslova spisovatel


Registrace: 17.5. 2008
Příspěvky: 288

PříspěvekZaslal: út srpen 05, 2008 7:16 pm    Předmět: Citovat

Jé, Evíku, pokračuj. Já bohužel s ošetřováním druhých zkušenost ještě nemám a o to zajímavější pro mě je, číst, co píšeš!
Vůbec mi ale nepřijde divný, jestli si paní připadala po ošetření jako zmlácená: když jsem kdysi byla na hypnoterapii, tak jsem potom usínala za chůze (ačkoliv jsem odcházela svěží a plná sil). Dokážu si představit, že tělo zpracovává neuvěřitelný věci. Ale samozřejmě nevím, jestli taková reakce nastává i po ošetření reiki.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
smart
Doslova spisovatel
Doslova spisovatel


Registrace: 17.5. 2008
Příspěvky: 288

PříspěvekZaslal: út srpen 05, 2008 7:30 pm    Předmět: Citovat

Ještě by mě zajímalo, jestli když cítím reiki více v jedné ruce než ve druhé, jestli to je proto, že jedna ruka prostě bývá silnější (to se mi úplně nepotvrzuje) anebo jestli to má něco společného s ženskou/mužskou podstatou resp. mýma nevyřešenýma záležitostma?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
polgara1
Excelentní uživatel
Excelentní uživatel


Registrace: 19.6. 2007
Příspěvky: 106

PříspěvekZaslal: út srpen 05, 2008 7:37 pm    Předmět: Citovat

Eviku, důvěř si a své intuici. Jak to cítíš ty, jak to vnímáš ty? Jaký z toho máš pocit.

Každý člověk je individuální a klienti také. Každý to má trochu jinak, někdo je energický, někdo mi usnul, někdo plakal a jedna slečna dostala takový záchvat smíchu, že jsem ji ani nemohla reikovat, jak jsem se smála také.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Damao
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 13.1. 2003
Příspěvky: 2137

PříspěvekZaslal: út srpen 05, 2008 8:55 pm    Předmět: Citovat

Evik napsal:
Tak mám za sebou první ošetření té paní. Předesílám, že ne v ideálních podmínkách, ale v klidu a pohodě. Řídila jsem se podle tvého návodu, Damao i Renčo, ( levá ruka 6. čakra, pravá ruka .- pod ramenem ), ale také podle sebe. Povídaly jsme si, vyvstávaly v ní nějaké prožitky, ale ne vyloženě nepříjemné. Říkala, že mám ruce jako kamínka, což jsem necítila. Na bolavém místě jsem měla dlaň jako led.

V tom místě je nějaká "zamrzlá" emoce - a netýká se Tebe, to by to takhle nefungovalo. Jde o ženu z jejího rodu. Ta rýma svědčí o "zmatené mysli. To znamená, že jde o něco, o čem smýšlí z pozice ega.


Evik napsal:
Rameno jsem ještě namazala konopnou mastí. Odpoledne volala, že rameno zatím vůbec nebolí, ale že byla hodinu jako zmlácená, jako kdyby skládala 10 metráků uhlí, myslela že usne i při jízdě na kole Tak to mi nějak neladí. Rolling Eyes .
Zítra budu pokračovat, ale vynechám čelo, místo něj dám srdeční čakru Wink

Tak to čelo rozhodně nevynechávej. V mysli té paní je počátek jejích postojů. Mysl je třeba rozhodně pročistit a spojit se srdcem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
Evik
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 24.10. 2007
Příspěvky: 690

PříspěvekZaslal: út srpen 05, 2008 10:14 pm    Předmět: Citovat

polgara1 napsal:
Eviku, důvěř si a své intuici. Jak to cítíš ty, jak to vnímáš ty? Jaký z toho máš pocit.

Každý člověk je individuální a klienti také. Každý to má trochu jinak, někdo je energický, někdo mi usnul, někdo plakal a jedna slečna dostala takový záchvat smíchu, že jsem ji ani nemohla reikovat, jak jsem se smála také.


No, je to teprve můj 3. člověk, kterého ošetřuji. Já samozřejmě v rukách necítila to, co mi ona popisovala. Pouze teplé dlaně a nebo studenou dlaň na bolavém místě. O to víc mě překvapila ta její reakce po ošetření. Přiznala se mi i k bolesti hlavy, rukou, nohou,prostě jako kdyby jí někdo zmlátil.

A to, že nikdy nevěřila na tyto způsoby léčení a přesto se na mě obrátila, tak to je takový krásný pocit důvěry. Jako že já mám tu čest zbavit jí nějakého problému...(Večer ke mě přijela na kole ukázat mi, jak zvedne ruku a přivezla mi smaženýho kapra a salát. Škoda, že držím dietu, ale to jsem jí samozřejmě neřekla. Byla by smutná, že ho nebudu jíst.)
Wink

Damao: To čelo rozhodně nevynechávej.

Dobře, nevynechám, jak říkám trochu mě vylekala ta reakce. Je totiž silná cukrovkářka, má vysoký tlak. Říkala, že bere 13 !!!!!! prášků denně.
Nezapomínej Damao, že jsem úplná začátečnice. Nerada bych ublížila. To vynechání 6 jsem chtěla z opatrnosti. Mám R1, neznám symboly...proto se pořád ptám.

Ještě na doplnění, celé to ošetření trvalo asi 25 minut, v práci o polední přestávce, v sedě a o povolení jsem žádala ve výtahu mezi 1 a 3 patrem Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
Damao
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 13.1. 2003
Příspěvky: 2137

PříspěvekZaslal: st srpen 06, 2008 9:00 pm    Předmět: Citovat

Evik napsal:
... trochu mě vylekala ta reakce. Je totiž silná cukrovkářka, má vysoký tlak. Říkala, že bere 13 !!!!!! prášků denně.
Nezapomínej Damao, že jsem úplná začátečnice. Nerada bych ublížila. To vynechání 6 jsem chtěla z opatrnosti. Mám R1, neznám symboly...proto se pořád ptám.
Ještě na doplnění, celé to ošetření trvalo asi 25 minut, v práci o polední přestávce, v sedě a o povolení jsem žádala ve výtahu mezi 1 a 3 patrem Very Happy

Proto Ti také radím.
A teď jednu zásadní radu: terapie nikdy nedělej na pracovišti, vždycky jen v klidu doma. Když by to někomu nestálo za to k Tobě zajít na terapii, zaveď si takové pravidlo, že tedy není terapie hoden.
Klasická terapie u dospělého člověka trvá cca 50 - 60 minut. Z toho na hlavu se pokládá ruka nejdéle na 3 minuty - to by bylo dobré dodržovat. Pokud chceš působit na tlak, tak speciální pozicí rukou - jedna ruka je ze strany na krku (na krkavici) a druhá na druhé straně na spánku - působení Reiki by nemělo být delší než 3 minuty a pak je třeba polohu vystřídat na opačnou stranu krku a hlavy. Změny tlaku probíhají u některých lidí velmi rychle, takže se slaď svým dechem na rytmus dýchání té paní - aby Tě každá změna ihned upozornila, že se něco děje. Kdyby se tak stalo, tak působ na klíční kosti a brzlík klasickýnm "límcem".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Reikiwebík -> Pro zdraví Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Přejít na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
phpBB port v2.0.7 based on Tom Nitzschner's phpbb2.0.6 upgraded to phpBB 2.0.7 standalone was developed and tested by:
ChatServ, mikem,
and Paul Laudanski (aka Zhen-Xjell).

Version 2.0.7 by Nuke Cops © 2004 http://www.nukecops.com




Web pohání Copyright © Redakční systém UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.19 sekund