Fórum - Zobrazit téma - Co lze ovlivnit výchovou? - Reikiwebík

Vítej človíčku na Reikiwebík!
  Vítej   Anonyme

     Menu
· Domů
· Archív článků
· Diskuzní fórum
· Hledání
· Ke stažení
· Manuály
· Témata článků
· Top 10
· Kalendář akcí

· Reiki Seznam
· Reiki kluby
· Kalendář Reiki kurzů


· ReikiWeb - starý 1
· ReikiWeb - starý 2

Diskuzní fórum

Reikiwebík :: Zobrazit téma - Co lze ovlivnit výchovou?
 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   Osobní nastaveníOsobní nastavení   PřihlášeníPřihlášení 

Co lze ovlivnit výchovou?
Přejít na stránku 1, 2  Další
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Reikiwebík -> Duchovno všeobecně
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
zdenkaabc
Velmi zkušený uživatel
Velmi zkušený uživatel


Registrace: 2.3. 2008
Příspěvky: 67

PříspěvekZaslal: čt červen 12, 2008 3:14 pm    Předmět: Co lze ovlivnit výchovou? Citovat

Jak teď čtu poslední příspěvky o dětech a rodičích napadla mne ještě jedna otázka. Před několika měsíci jsem v článku jednoho astrologa, jméno mi bohužel vypadlo z paměti, četla jeho názor či domněnku, že výchovou lze ovlivnit dítě maximálně z 15 procent. Nějak se mi to nechce zkousnout, ale na druhé straně, něco by na tom mohlo být.....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Dzarmi
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 30.3. 2006
Příspěvky: 737

PříspěvekZaslal: čt červen 12, 2008 8:25 pm    Předmět: Citovat

Vzhledem k tomu,že mam pocit,že jsme si s mým bratrem podobní chováním tak maximálně z 15%,tak by na tom mohlo něco být. Laughing Laughing Laughing

Řekla bych,že od jsme rodičů a společnosti ovlivněni výchovou víc jak z 15%.
Vždyť je okolo nás spousta lidí,kteří představují hlavně svoje rodiče a lidi okolo sebe,že ani netuší,kdo jsou oni sami a myslím,že by to mohlo být výchovou.

Džarmi
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Damao
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 13.1. 2003
Příspěvky: 2137

PříspěvekZaslal: pá červen 13, 2008 2:56 am    Předmět: Citovat

Džarmi, ono JE to maximálně těch 15% - to se dnes všeobecně uznává. (Tedy jsou i tací, co tvrdí, že to je 20%, ale to zas není takový rozdíl.)
Podívej se na to tak, že z 85% si něco na svět přineseme a buďto nás někdo naučí s těmi vlohami a "příležitostmi" žít s radostí a v lásce k sobě a ostatním, nebo se to prostě nenaučíme - každopádně máme na to těch 15%....
15% dobrého a vedle toho 15% toho nepěkného je - jak říkávají hebrejci - 30% rozdíl! Very Happy Very Happy Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
Zbultran
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 21.9. 2004
Příspěvky: 1274

PříspěvekZaslal: pá červen 13, 2008 7:08 am    Předmět: Re: Co lze ovlivnit výchovou? Citovat

zdenkaabc napsal:
Jčetla jeho názor či domněnku, že výchovou lze ovlivnit dítě maximálně z 15 procent.


Vychovou muzeme ovlivnit potomky max z 17,85%.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
Ziki
Velmi zkušený uživatel
Velmi zkušený uživatel


Registrace: 29.4. 2008
Příspěvky: 67

PříspěvekZaslal: pá červen 13, 2008 10:50 am    Předmět: Re: Co lze ovlivnit výchovou? Citovat

Zbultran napsal:
zdenkaabc napsal:
Jčetla jeho názor či domněnku, že výchovou lze ovlivnit dítě maximálně z 15 procent.


Vychovou muzeme ovlivnit potomky max z 17,85%.


Docela by mě zajímalo, jak jste přišli na to, že je to zrovna tolik %.
Ale souhlasím, že ovlivnit dítě výchvou úplně nelze. (mám 2 dospělé a každé je jiné a to jsem vychovávala zruba stejně) Laughing Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Zbultran
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 21.9. 2004
Příspěvky: 1274

PříspěvekZaslal: pá červen 13, 2008 11:07 am    Předmět: Citovat

Ziki - tak ja se ti priznam, ja si to cislo vymyslel a cekal jsem, zda nekdo zareaguje. Prijde mi to totiz zbytecne vedet kolik procent ovlivnit mohu. I kdyz bych to vedel, myslim, ze mi to k nicemu nebude. Spise je lepsi snazit se ovlivnit pozitivne k lepsimu, jak pise Damao.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
Dzarmi
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 30.3. 2006
Příspěvky: 737

PříspěvekZaslal: pá červen 13, 2008 11:22 am    Předmět: Citovat

Zbultrane,jsi můj oblíbenej srandista. Laughing Laughing Laughing Laughing

Džarmí Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Ziki
Velmi zkušený uživatel
Velmi zkušený uživatel


Registrace: 29.4. 2008
Příspěvky: 67

PříspěvekZaslal: pá červen 13, 2008 12:12 pm    Předmět: Citovat

Zbultran napsal:
Ziki - tak ja se ti priznam, ja si to cislo vymyslel a cekal jsem, zda nekdo zareaguje. Prijde mi to totiz zbytecne vedet kolik procent ovlivnit mohu. I kdyz bych to vedel, myslim, ze mi to k nicemu nebude. Spise je lepsi snazit se ovlivnit pozitivne k lepsimu, jak pise Damao.


jo, jo, tak to souhlasím na 100% Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Rigi
Velmi zkušený uživatel
Velmi zkušený uživatel


Registrace: 7.7. 2008
Příspěvky: 69

PříspěvekZaslal: so březen 14, 2009 4:48 pm    Předmět: Zajímavé téma Citovat

Určitě zajímavé téma. Netroufám si vypočítat, na kolik lze ovlinit dítě výchovou. Mohu se s vámi jen podělit o zkušenosti ze své učitelské praxe: na škole máme dost adoptovaných dětí, aby se daly udělat závěry. Adoptovat ano či ne?
Všechny děti žijí ve spořádaných, slušných rodinách, rodiče se chodí ptát do školy, spolupracují. Na dětech se však projevuje jejich vrozená podstata: romové jsou divocí, nepořádní, nechápou význam vzdělání, jsou zlostní, hloupí až primitivní. Zbytek dětí si nese některé z těcho vlastností. Žádné z adoptovaných dětí nedosahuje co se týče inteligence ani obecného průměru, neumí být cílevědomé. Většina z nich trpí ADHD.
Myslím, že výchovou ledaccos ovlivnit lze, ale vrozenost - dědictví po předcích - je silnější. Nejvíce se projevuje v pubertě, kdy rozbouřené hormony "vyšťourají" to nejhorší, co v dětech spí.
Pokud bych si měla vybrat, zdali dítě adpotovat nebo zůstat bezdětná, zůstanu bezdětná.
Možná se vám to zdá tvrdé, ale cítím to tak. Nezlobte se na mně pro můj názor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Draka
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel


Registrace: 6.10. 2008
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: so březen 14, 2009 7:35 pm    Předmět: Citovat

Ohledně adoptovaných dětí mám v bezprostřední bízkosti dvě rodiny, jedno "dítě" od sousedů vyrůstalo s mými dětmi, dnes je již 26 leté se střední školou a právě staví s partnerem dům, druhé od kamarádky se začalo na podzim učit na kuchaře a je to úžasný človíček, mám ho moc ráda. Ze srdce jim přeju, že měli šanci vyrůst v rodině a ne v ústavu, jejich start by byl asi o hodně těžší, těch 15% asi není zrovna málo, když se přidá láska Smile
Jednou mi vyprávěl kolega z práce, jak v dospělém takřka "dědečkovském" věku obchodně zavítal do jedné vesničky a lidi ho zdravili a říkali mu Pepíku, což on není. Vrtalo mu to hlavou a tak se začal ptát, nejprve na něj koukali jako na blázna a nakonec ho poslali do jednoho stavení. Zazvonil a když uviděl paní domu, všechno mu okamžitě došlo, díval se na svou matku, Pepík byl mladší nevlastní bratr. Do té doby ho nikdy nenapadlo, že by mohl být adoptovaný. Vyslechl banální příběh mladičké dívky a vojáka, strach z hanby na vesnici a odložení dítěte do kojeňáku. Poenta byla, že v té době o svou adoptivní matku spolu se svou rodinou intenzivně pečoval po mrtvici a nikdy jí neřekl, že ví....Myslím, že ji miloval o to více.
Jsou i fungující a spokojené rodiny, ono občas zachovat klid i u vlastních potomků je fuška. Každé z našich čtyř dětí nám rodičům občas připravilo překvapení Laughing Ostatně já svým rodičům taky, dodnes se divím, že to ve zdraví přežili Laughing Laughing
Je zvláštní, že znám z vlastní zkušenosti jen ty šťastné případy, proto bych se adopce nebála. Zrcadlo, zrcadlo....jestli ty mě tak trochu netaháš za fusekli Very Happy Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
Lendulka
Excelentní uživatel
Excelentní uživatel


Registrace: 6.2. 2009
Příspěvky: 235

PříspěvekZaslal: út březen 17, 2009 1:09 pm    Předmět: výchova dětí Citovat

Něco o těch procentech jsem slyšela už před lety.
V tu chvíli mě napadlo - "Tolik námahy já tu vynakládám na výchovu dětí a přitom je můžu tak málo ovlivnit?" Shocked Shocked Shocked

Přiznám se tu bez mučení (ti kdo mě znají, to mě vědí - viď Stáňo?), že jsem velmi liberální matka. Možná je to i tím, že jsem na děti sama celý život i přesto, že se u nás vystřídali dva tatínci - jeden biologický a jeden "náhradní". Mám dvě děti, klukovi bude 16 a dceři bude 13. Obě děti jsou chytré, zdravé, šikovné a krásné(objektivně matčinnýma očima hihihi). A přesto, že vyrůstají spolu v jedné domácnosti, obě jsou úplně jiné.

Mohla bych tu vypisovat příklady a detaily, ale to bych tu seděla ještě pozítří. Jen bych shrnula - na každé dítě se musí jinak. Někdo potřebuje hodně svobody a někdo pořádnou uzdu. Moje dcera by potřebovala od malinka tu uzdu - neví si chudinka s tou přemírou svobody rady, ale já to nedokážu. Neumím dávat ty hranice a být důsledná............ Jojo, to je moje další téma k řešení - já a moje dcera. Ale nemůžu řešit všechno najednou..... Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
Lendulka
Excelentní uživatel
Excelentní uživatel


Registrace: 6.2. 2009
Příspěvky: 235

PříspěvekZaslal: út březen 17, 2009 1:11 pm    Předmět: Citovat

A ještě bych dodala, že obě děti velice miluju.....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
Narya
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 30.4. 2002
Příspěvky: 934

PříspěvekZaslal: út březen 17, 2009 1:36 pm    Předmět: Citovat

Psychologové se na tohle téma hádají už něco přes století, ale to čistě jen proto, že psychologie je mladá věda, předtím se takovým lidem říkalo jinak, ale zkoumali to samé.

Hlavním dohadem už dlouho je jestli nature (příroda) nebo nurture (péče, výchova) Dlouho jsem přemýšlela co jsem napsat. Pracuju v poradně hlavně s dětma a jejich rodičema, ale sama děti ještě nemám a není to tak dávno co jsem dětským letům sama odrostla. Ale něco mě přeci jen napadlo.
Hodně se mí líbí výklad horoskopu zrození (radix), nebo jinými slovy, jak jsou rozdány karty, se kterými budeme hrát ten náš život. Navíc hned od mala jsou s námi další hráči, nejdříve rodiče, pak se hnedle přidávají prarodiče, bratranci, sestřenice, děti a učitelé ve školce, škole, partneři, kolegové v práci, naše vláda, celý svět...Smile

Představte si že náš malý hráč z počátku ani netuší jaké má karty, nebo že existuje něco jako hra. Prvních 6 let se učí, sosá jednu informaci za druhou, znáte zvědavost malých dětí, učí se také co se s kartami smí a nesmí, setkává se se stylem hry osatních a stále se učí. Říká se, že náš povahový základ se vytváří cca do 6ti let. Jak se naučíme s čím zacházet, na co reagovat. Rodiče jsou naši nejdůležitější spoluhráči.

To co ale nahrává oněm 15% jsou ti další hráči, rozdané karty (základ povahy), převažující pravidla (obecná kultura, kde dítě vyrůstá, na co se klade u dětí důraz) a pak samo dítě, které reaguje na to všecko okolo a snaží se s tím buď srovnat (asimilace) nebo se tomu přizpůsobit, když to nejde jinak (akomodace). Je potřeba to celé vidět jako systém vztahů, ohromně složitou vzájemně propojenou síť, ze které si můžeme brát různá vysvětlení "chová se tak, protože ...." ale vždy to bude jen náš názor, realita za tím vždy bude propletenější. Co názor, je prostě úhel pohledu, pravda neexistuje.

Ohromným vlivem je naše vlastní vůle, schopnost se rozhodovat, vybírat si životní cestu. V téhle společnosti se to učíme velmi dlouho. Zmítáme se mezi různými názory. Všimněte si co dělají děti v pubertě, dospívání, jak zkoušejí různé vzory, způsoby, hledají se, jsou ohromně citlivé a velmi snadno manipulovatelné. Pak se něco zlomí, najdou se. Bohužel ne všichni, spousta znát zůstane uvězněná v určitém chování, navyklém způsobu života, bez vědomí toho, že se můžeme učit a měnit celý život.

Takže já si myslím že i takových 15% je velmi solidní výkon. Jen tak mimochodem, kdyby to bylo extrémně víc, tak jsme jako lidi dost nepřizpůsobiví, takže já bych to brala spíše jako výhodu, říká to, že jsme schopni ty naše něco naučit, ale zároveň mají ohromný prostor, aby se učili sami, rozvíjeli si vlastní nový pohled na svět, uměli se přizpůsobovat změnám v tomhle prostředí. Lidi na téhle zemi prostě přežívají pro to, že se vždycky umí změnit, přizpůsobit se, naučit se, naučit se víc než jejich rodiče.

Otázkou je samozřejmě čím těch 15% zaplníme, jak dobré to naše ovlivnění bude.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail Yahoo Messenger
castb
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel


Registrace: 31.12. 2007
Příspěvky: 36

PříspěvekZaslal: čt březen 19, 2009 8:15 am    Předmět: co je vlastně výchova? Citovat

Jestliže se zamyslím nad pojmem výchova tak mě nenapadá jen rodiná výchova, ale i výchova od společnosti.
Řekl bych, že celková výchova není jen patnáct procent, to bychom se museli zamyslet proč v některých státech je téměř nulová zločinnost, proč jsme vychovávaní reklamou, seriály, známymi postavami, kulturou.

Pevně věřím, že na tento svět si bereme hodně ze svých dřívějších existencí, ale už naše zrození do té či oné rodiny je karmický spletenec, o genetické (tedy hmotné) dědičnosti ani nemluvě.

Pak výchova v rodině může probíhat jen na úrovni pomoci človíčkovi v případě potřeby ( učeni, jídlo ) a i toto je velmi nedokonalé, vždyt kdo znás se zdravě stravuje, spí, žije.

Já se hlavně snažím jít příkladem.
Proč příklad?
1) Staráte se jen o sebe, pomáháte sami sobě růst, jelikož by člověk měl být ten největší sobec na světě.
2) nedochází k poutům, připoutanosti k osobám blízkým, což je daleko horší závislost než být připoután ke hmotě.

Podle mě se výchovou formují z větší části než 15% mladší duše, teda ty pro který je rodič, společnost zarověň i duchovním mistrem (ať už na různé úrovni) a pramálo je ovlivněno dítě rodičem, který stojí na duchovním žebříků níže.

Pevně věřím, když se zrodí duch poprvé jako člověk a né jako zvíře, či rostlina. Pak je podoben svým rodičům jako vejce vejci - výchovou i geneticky.[/b]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
samanka
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 24.10. 2002
Příspěvky: 1727

PříspěvekZaslal: čt březen 19, 2009 10:45 am    Předmět: Re: co je vlastně výchova? Citovat

castb napsal:

Já se hlavně snažím jít příkladem.
Proč příklad?
1) Staráte se jen o sebe, pomáháte sami sobě růst, jelikož by člověk měl být ten největší sobec na světě.
2) nedochází k poutům, připoutanosti k osobám blízkým, což je daleko horší závislost než být připoután ke hmotě.

.[/b]


Tohle jsi snad nemyslela na vlastní děti? Nebo rodinné příslušníky?
Děti nepotřebují duchovní řečnění, ale naopak jsou na nás v dětství závislí a lásku potřebují. Ostatně podobné s prominutím "kecy" (prosím nebrat osobně, nevím jak jsi to myslela ty) používají na své partnery chladní jedinci, kteří si tím zdůvodňují různé svoje úlety nebo neschopnosti tvořit smysluplný vztah. S hmotou je to lehčí než umět pěkné vztahy s živými jedinci.

šamanka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Reikiwebík -> Duchovno všeobecně Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Přejít na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
phpBB port v2.0.7 based on Tom Nitzschner's phpbb2.0.6 upgraded to phpBB 2.0.7 standalone was developed and tested by:
ChatServ, mikem,
and Paul Laudanski (aka Zhen-Xjell).

Version 2.0.7 by Nuke Cops © 2004 http://www.nukecops.com




Web pohání Copyright © Redakční systém UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.13 sekund