Fórum - Zobrazit téma - Meditace - Reikiwebík

Vítej človíčku na Reikiwebík!
  Vítej   Anonyme

     Menu
· Domů
· Archív článků
· Diskuzní fórum
· Hledání
· Ke stažení
· Manuály
· Témata článků
· Top 10
· Kalendář akcí

· Reiki Seznam
· Reiki kluby
· Kalendář Reiki kurzů


· ReikiWeb - starý 1
· ReikiWeb - starý 2

Diskuzní fórum

Reikiwebík :: Zobrazit téma - Meditace
 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   Osobní nastaveníOsobní nastavení   PřihlášeníPřihlášení 

Meditace

 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Reikiwebík -> Prosby o pomoc
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sunnyi
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 15.12. 2004
Příspěvky: 463

PříspěvekZaslal: st leden 02, 2008 11:47 pm    Předmět: Meditace Citovat

Díky tooro,

těmi slovy "vědět, kým chceme být, až tento náš život jednou skončí" jsem měl na mysli mít jasno, pokud jde o naše celkové směřování v životě.

Renato, dík za vysvětlení. Samozřejmě, souhlasím s Tebou. Tak jsem Ti jen nerozuměl, jak to myslíš...

Confused

Mějte se krásně.

Mirek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
sunnyi
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 15.12. 2004
Příspěvky: 463

PříspěvekZaslal: st leden 02, 2008 11:49 pm    Předmět: Citovat

Omlouvám se,

to nemělo být nové téma, ale odpověď v tématu "Proč se učit reiki." Asi jsem přepracovaný. Zpřítomnělost v háji...

Confused Pardon

Mirek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
Damao
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 13.1. 2003
Příspěvky: 2137

PříspěvekZaslal: čt leden 03, 2008 1:09 am    Předmět: Citovat

Mirku, Mirku Very Happy
Nic si z toho nedělej, mě se to občas "při meditaci" stane taky. U Bolka Studzinského visí v jeho Jeskyňce mezi futrama zvonkohra z achátů. Když k němu přijedu a procházím dveřma, neustále "si cinkám" - to abych si uvědomil, že sice procházím dveřma, ale v mysli jsem někde úplně jinde - toť pravý opak skutečné meditace. Ach jo!!!!
Měj se pěkně v novém roce!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
sunnyi
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 15.12. 2004
Příspěvky: 463

PříspěvekZaslal: čt leden 03, 2008 9:03 am    Předmět: Citovat

Ahoj Karle,

dík za povzbuzení. Christoph Koeck, vynikající rakouský učitel a bývalý buddhistický mnich nám vyprávěl tuto historku:

Jeden Američan přijel na delší meditační pobyt do kláštera v jižní Asii. Mnich, který pobyt vedl, hned na začátku účastníkům řekl, že Buddha prohlásil, že kdyby člověk dokázal zůstat zpřítomnělý (mindful, aware) pouze jediný týden, tak že by došel osvícení. A ten Američan byl vysoce sebevědomý a "pozitivní", jak už Američané často bývají. A tak hned řekl. "No problem". Začala meditace a po několika minutách se Američanova mysl zatoulala. Podíval se na hodinky, viděl že to vydržel 10 minut. "No problem." Tak znovu. Situace se opakovala. Hm. Tak znovu. Po hodině to prý vzdal.

V psychoanalýze se prý meditaci říká "narcisovo ponížení". Hodně lidí, když dosáhnou nějakého většího úspěchu v životě, tak se začne chovat poněkud arogantně a "neomylně". Ale meditace není činnost, kde bychom si mohli jen tak říct: "To jsem dobrý, to jsem dobrý."

Taky Ti přeji krásný nový rok.

Mirek Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
grasshopper
Velmi zkušený uživatel
Velmi zkušený uživatel


Registrace: 22.1. 2007
Příspěvky: 63

PříspěvekZaslal: čt leden 03, 2008 9:34 am    Předmět: Citovat

Před chvílí jsem si četl téma "Proč se učit reiki" a o meditaci se v něm hodně psalo. Tak mě napadla taková otázka z vlastní zkušenosti právě ohledně meditace. Když už zde Mirek omylem založil nové téma, tak bych ho s dovolením využil. Tak tedy:
Cca 3 roky cvičím taichi a občas na víkendových seminářích taky meditujeme. Moje zkušenosti s meditací zpočátku byly a stále většinou jsou takové, že je to jen nečinnost. Jinak řečeno, je to stejné jako bych např. sám doma půl hodiny ležel. Nic víc. Podle mě by měla meditace navodit takový stav člověka kdy je více bdělý, vnímavý ke svému okolí, vyrovnaný, klidný, umí žít v přítomném okamžiku... zkrátka mělo by ho to někam posunout v tomto směru. To ale většinou nepozoruju. Naopak mám zkušenost, že k těmto hodnotám co jsem vyjmenoval mi pomáhá třeba turistika, těžší fyzická práce, aerobní sport a podobné aktivity. To si kolikrát tak vyčistím hlavu a mám motivaci do dalších činností, že se s tím meditace nemůže rovnat. Může to být způsobeno tím, že mám sedavé zaměstnání bez komunikace s lidma, kde navíc musím usilovně přemýšlet? A ta fyzická aktivita působí jako protiváha tomuto.

Ale abych meditacím zase jen nekřivdil, zažil jsem i pár řízených meditací, které mě fakt povzbudily a dodaly energii a motivaci. Dělám v té meditaci někde chybu nebo určitým lidem mohou fyzické aktivity přinášet víc než meditace a mám se radši věnovat jim?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
sunnyi
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 15.12. 2004
Příspěvky: 463

PříspěvekZaslal: čt leden 03, 2008 10:24 am    Předmět: Citovat

Dělám v té meditaci někde chybu nebo určitým lidem mohou fyzické aktivity přinášet víc než meditace a mám se radši věnovat jim?

Ahoj grasshopper,

jsem teď jen na chvíli na internetu, takže nemám moc času Ti odpovědět. Tak jen ve stručnosti: Měl jsem na kurzu meditace například paní, která mi po jeho skončení řekla, že tam zjistila, že vlastně medituje již dlouhá léta při svých vycházkách v přírodě, aniž by o tom věděla. Meditací může být jakákoliv činnost, je-li dělána vědomě. Tedy i sport, fyzická práce, samozřejmě ale i práce duševní...

Jestli něco děláš špatně: podle toho, co píšeš, něco v pořádku není. Nevím, kdo a jak vás učí. Potíž vnímám v tom, že dnes má pocit, že může učit meditaci, kdekdo. Ono to totiž navenek vypadá, jako že to nic není. Což je ale dosti smutný omyl. Neříkám, že je to případ právě vašeho učitele, ale opravdová meditace změní člověku často i dosti radikálně život. Kvalita života se stane nesrovnatelně vyšší.

Existuje hodně učitelů a hodně různých přístupů k meditaci. Cítím, že pro Tebe by bylo asi nejvhodnější zajít si na některý kurz vipassány ke kvalitnímu učiteli. Ani to ale není tak jednoduché, jak se zdá. Člověk by si mohl naivně myslet, že lidé, kteří šíří Světlo, žijí ve svornosti, stmeleni společným zájmem, opak je ale bohužel pravdou. I v buddhismu existuje sektářství - v Česku například působí skupina, v níž se zúčastníš několika meditačních pobytů, a jestliže se potom rozhodneš vyzkoušet něco jiného, tak tě mezi sebe už nepustí. Nevím, jestli to byli oni, ale loni se údajně u nás objevili učitelé, kteří tvrdili, že jsou první, kdo tady učí skutečnou vipassánu. To po všech těch létech, co u nás učil buddhismus zkušený mnich Ashin Ottama a jiní vynikající učitelé, kteří sem jezdili a jezdí i z klášterů v Barmě, v Thajsku a dalších zemí.

Můžeš se podívat na stránky www.bodhipala.cz. Na letošní rok tam zatím nemají žádný konkrétní program, ale v létě sem mají přijet zajímaví učitelé. Ashin Ottama se rozhodl zůstat pro tentokrát ve Švýcarsku. Osobně mohu doporučit též rakouského učitele Christopha Koecka, který žil 17 let jako buddhistický mnich v několika zemích v Asii. Formálně vychází z thajské lesní tradice, která mě osobně je velice blízká, neboť v podobném duchu jsem byl veden i já. Ashin Ottama je zase představitelem přísné metodické praxe barmské tradice.

V březnu budu mít meditační kurz v Brně, kde toto také učím, ale více se zaměřuji na jogínský přístup k meditaci.

Přeji Ti, ať nalezneš cestu, která Ti bude nejlépe vyhovovat.

Smile

Mirek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
Renata
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 13.2. 2005
Příspěvky: 796

PříspěvekZaslal: pá leden 04, 2008 12:12 pm    Předmět: Citovat

Very Happy Very Happy Very Happy pánové, promiňte, oči mi skoouzly z monitoru na skříňku na které mám vytištěný tento text:

Jednou se zeptali muže který uměl meditovat, proč dokáže být pořád tak soustředěný i přesto že je tak zaměstnán.. Řekl jim:
"Když stojím, tak sotjím.Když jdu, tak jdu. Když sedím, tak sedím. Když jím tak jím. Když mluvím tak mluvím."
Tu mu tazatelé vpadli do řeči a řekli: "To děláme také. Ale co děláš ještě navíc?"
Řekl znovu:"Když stojím, tak sotjím.Když jdu, tak jdu. Když sedím, tak sedím. Když jím tak jím. Když mluvím, tak mluvím."

Opět ti lidé pravili: "To přece děláme také!"

On jim však řekl:
"NE! Když vy sedíte, tak již jdete. Když stojíte, tak již běžíte. Když vy běžíte, tak jste již u cíle."

Vážení, mám to dost velkým písmem vytisknuté. Zrovna dneska jsem si říkala: Zkusím jít do práce tak, abych byla v tom daném okamžiku.....Hihihihihihi......Během několika kroků jsem najednou viděla a slyšela a cítila sto věcí, událostí, kterých si jindy nevšímám, vagón detailů, ... Čas jakoby se ztratil......V tu chvíli jsem si uvědomila jak mi často - promiňte mi ten výraz- huba předchází mozek. Jak často jsem právě ulítlá v úplně jiné realitě než právě Teď a Tady.....A o co se tím okrádám.Pak mě napadne ještě písnička brouka svižníka z večerníčku o včelích medvídcích "Chvátám, chvátám, nemám vůbec čas..."
Nezbývá než trénovat a trénovat a trénovat. Tím, že se na svoje nezbedné a vtíravé myšlenky začnu zlobit, tak jsou ještě horší a vtíravější, potvory jedny Wink Very Happy Very Happy Very Happy
Přeji všem hezký den Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
sunnyi
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 15.12. 2004
Příspěvky: 463

PříspěvekZaslal: pá leden 04, 2008 8:58 pm    Předmět: Citovat

Díky za krásný a výstižný příspěvek Renato. Smile

Mirek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
grasshopper
Velmi zkušený uživatel
Velmi zkušený uživatel


Registrace: 22.1. 2007
Příspěvky: 63

PříspěvekZaslal: pá leden 04, 2008 10:04 pm    Předmět: Citovat

Renato, opravdu hodnotný příspěvek, díky za připomenutí Smile Já to vidím tak, že do nějakých 8 let věku jsem tohle všechno uměl a dělal, byl jsem prostě tady a teď. Nikdy jsem nemyslel víc jak na pár minut dopředu. Pokud jsem vůbec dopředu myslel. A nezaobíral jsem se minulostí.
Když si třeba vzpomenu, jako malý jsem byl u dědy, který na chodbě pěstoval kaktusy a jiné rostliny, hodnou chvíli jsem si to všechno prohlížel a byl jsem prostě tady a teď, ta jedna místnost s těmi rostlinami byl v tom okamžiku můj svět, nic jiného pro mě neexistovalo.

Jenže pak přišel ten výchovný systém v rodině, ve škole, ve společnosti... Pravidla slušného chování, pravidla a poučky co se v které situaci má a nemá dělat. To, že jinak se má člověk bavit s rodiči, jinak se sourozenci, jinak s kamarády, jinak s těma co zrovna nejsou mými kamarády atd. Pak jakási pravidla pro to, aby člověka přijali do zaměstnání (jak se má chovat na pohovoru, aby vytvořil dojem, že je na tu danou pozici ten pravý). A když se takto člověk chová, pak ztrácí schopnost být tady a teď, takové to jak jsem uměl zcela přirozeně jako dítě. Prostě je to pryč. A jak tak zjišťuju, zatím mi k návratu a k tomu abych zase uměl být tady a teď nepomohlo ani reiki, ani taichi + meditace ani nic jiného. Jsou to pouze chvilkové záležitosti, kdy se mi to daří, ale to vydrží jen krátce. No však ještě není všem dnům konec, třeba se mi to někdy podaří...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
toora
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 9.7. 2005
Příspěvky: 1241

PříspěvekZaslal: pá leden 04, 2008 10:55 pm    Předmět: Citovat

grasshopper napsal:
Renato, opravdu hodnotný příspěvek, díky za připomenutí Smile Já to vidím tak, že do nějakých 8 let věku jsem tohle všechno uměl a dělal...


Vzpomínám si, s jakým soustředěním jsme v dětství hráli různé hry. Smile

Třeba takové „skákání Panáka“ - jen, jen nepřešlápnout, nebo skákat figury přes tu nataženou gumu z tepláků. Very Happy

Jo, tak téhle koncentraci se dnes musím učit znovu.

Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Reikiwebík -> Prosby o pomoc Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
phpBB port v2.0.7 based on Tom Nitzschner's phpbb2.0.6 upgraded to phpBB 2.0.7 standalone was developed and tested by:
ChatServ, mikem,
and Paul Laudanski (aka Zhen-Xjell).

Version 2.0.7 by Nuke Cops © 2004 http://www.nukecops.com




Web pohání Copyright © Redakční systém UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.12 sekund