Fórum - Zobrazit téma - Znecitlivění prstů při reikování - Reikiwebík

Vítej človíčku na Reikiwebík!
  Vítej   Anonyme

     Menu
· Domů
· Archív článků
· Diskuzní fórum
· Hledání
· Ke stažení
· Manuály
· Témata článků
· Top 10
· Kalendář akcí

· Reiki Seznam
· Reiki kluby
· Kalendář Reiki kurzů


· ReikiWeb - starý 1
· ReikiWeb - starý 2

Diskuzní fórum

Reikiwebík :: Zobrazit téma - Znecitlivění prstů při reikování
 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   Osobní nastaveníOsobní nastavení   PřihlášeníPřihlášení 

Znecitlivění prstů při reikování
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Reikiwebík -> Prosby o pomoc
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Damao
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 13.1. 2003
Příspěvky: 2137

PříspěvekZaslal: ne červen 24, 2007 11:45 pm    Předmět: Citovat

arima napsal:

Z toho všeho mi vychází, že by asi bylo dobré využít obě možnosti: "rovnání" čaker podle rady Damaa a pokusit se o meditaci na barvu čaker jak radíš Ty. Jen jsem asi nepochopila - tato meditace na barvu čaker je bez požádání o reiki?
Vím, že když se chci něco naučit nebo se dozvědět, musím počítat i s pocity, které si nebudu schopna sama vysvětlit. Jsem moc ráda, že jsem našla tento webík.
Díky všem za vaši trpělivost ...a přeji vám dobrou noc.

Arimo, u práce s barvami čaker je třeba vzít v úvahu, že ke každé čakře jsou přiřazeny tři barvy - první - v zásadě ty, co uvedl ilumauir jsou barvy aktivující, krom toho se používá jiných barev ke stabilizaci čakry a barev, které jsou v opačné k aktivujícím barvám (např. proti zelené stojí červená atp.), se používá k uklidnění příliš aktivní čakry. Cílem je, aby čakry byly pokud možno stejně rozvinuté, protože jinak příliš aktivní energie některé z nich stahuje energii sousedních čaker a zablokovaná čakra se zase může projevit přemírou energie na jiném místě - v jiné čakře. Právě proto, že manipulace s čakrami není právě to "pravé ořechové" - zvláště zpočátku, než získáš více zkušeností a praxe, doporučuje se v Reiki působit Reiki - protože Reiki sama o sobě stav všech těl (fyzického, emočního i mentálního) harmonizuje zcela přirozeným způsobem, bez manipulace.
Sami Indové, jogíni, se vnější manipulaci s čakrami vyhýbají, ajurvéda pracuje s barvami velmi opatrně a delikátně - adekvátní by snad k tomu byla u nás Aurasoma - její terapeutické využívání. V prámajámické a tántrické (tántra = práce s energií) praxi používají čakra dharanu - vnitřní projekci harmonických janter i barev. Není to ale zrovna jednoduché a vyžaduje to hlubší vhled a praxi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
arima
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel


Registrace: 7.5. 2007
Příspěvky: 30

PříspěvekZaslal: po červen 25, 2007 12:03 am    Předmět: Citovat

Aha, Damao, už mi to došlo. Takže ta meditace s barvami nebyla Reiki. Takže pokud se jako nováček budu držet Reiki, nic - pokud to dobře chápu -nepokazím.
Dobře. Budu se držet Reiki tak, jak mi to doporučil můj mistr. Cítím, že na experimenty na jiné "půdě" nejsem ( a patrně ještě dlouho nebudu) dost zralá. Ale stejně by mne zajímalo, jak je to s tou rotací, když o tom píše tolik autorů. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Damao
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 13.1. 2003
Příspěvky: 2137

PříspěvekZaslal: po červen 25, 2007 2:01 am    Předmět: Citovat

arima napsal:

Dobře. Budu se držet Reiki tak, jak mi to doporučil můj mistr. Cítím, že na experimenty na jiné "půdě" nejsem ( a patrně ještě dlouho nebudu) dost zralá. Ale stejně by mne zajímalo, jak je to s tou rotací, když o tom píše tolik autorů. Smile

A uděláš dobře. Důvěřuj Reiki a uč se praxí. Pokud jde o to rotování o němž se ještě stále občas píše, jsou tu dvě záležitosti.
1. Energie v čakrách se netočí ani nerotuje.
2. Když použiješ kyvadla pro znázornění stavu čaker, můžeš si určit, že pravidelný kroužek např. ve směru hodinových ručiček signalizuje, že čakra je v pořádku, harmonická. Když se vytvoří elipsa, nebo jiný tvar, nebo směr pohybu kyvadle je opačný - je tu nějaký neharmonický vliv.
Na začátku to tak stačí. Není třeba si to dělat složité. Když není vše v harmonii, působ v oblasti čakry Reiki. Postupně se nauč, jaká jsou témata čakry. S čím která čakra souvisí - s kterými částmi těla, s kterou ze žláz s vnitřní sekrecí, jaká jsou její emocionální témata a jaké jsou nejdůležitější životní otázky. Například u první čakry, která se vyvíjí od okamžiku našeho vtělení do doby těsně po porodu je hlavní otázkou přežití. Zda jsme rodiči s láskou očekáváni, jestli chtějí dítě toho pohlaví, jaké jsme atp. Hlavním emočním tématem je strach. Strach o přežití, strach z nemoci, z nedostatku, z omezenosti pohybu, ze změny. Tělesné aspekty jsou: čich, kostra, stavba těla, dolní část trupu, kostrč, tlusté střevo a konečník, žláza: kůra nadledvinek produkující hormony důležité pro imunitu a přežití (imunita jako taková a všechny její poruchy sem patří také).
To uvádím jen příklady, ve stručnosti, aby sis udělala představu.
U čaker je jeich stav především ovlivňován jejími emočními a mentálními tématy. Všechno, co v našem životě není harmonické, nějakým způsobem ovlivňuje stav čaker - mohou fungovat jen z části - energie se může někde hromadit - vytváří se záněty, nebo jí je naopak nedostatek - tkáně, faziologické procesy, nebo související smysl se oslabují. Například při oslabení vůle a špatném používání vůle dochází k oslabení a poruchám zraku, při nezvládnutí témat 5. čakry - sluchu.
Každá čakra je také nějakým způsobem spojena s celým energetickým systémem člověka a právě o harmonii tohoto spojení čaker jde ze všeho nejvíce.
Stavíme jednu vrstvu svého bytí na druhé a když některá v základech bytí harmonická není, nemůže být harmonický ani náš život jako celek.
Vidíš - není to tak jednoduché, jak se v některých knížkách líčí. Postupně se to naučíš. Taky jsem se to učil krok za krokem. Nespěchej. Je poctivější si říct - jsem začátečník, budu se řídit tím, čemu důvěřuji a postupně si ověřím, jak to je. Na sobě - nejlépe.
Nauč se rozlišovat, jaká témata právě žiješ, ve které jsi čakře. Poznáš to podle aktivity určitého smyslu (říkáme, že nám něco nevoní, něco nevidíme dobře, nebo naopak - cítíme to dobře), podle oblíbené barvy oblečení v určité době, v tom, co právě v životě řešíš. Postupujeme vždy od 1. čakjry do 6. několik měsíců i let, a pak opět jdeme do 1. čakry, 2. atd. Když to rozeznáš u sebe, dokážeš to později rozeznat i u druhých. Můžeš jim pak lépe rozumět, lépe s nimi komunikovat. Když jsou například v 2. čakře - tak víc prociťují a nemá cenu jim něco rozumově vysvětlovat. V páté zase nedají na pocity, ale potřebují naopak všemu racionálně rozumět. Nauč se, kteé prsty souvisí s kterou čakrou a které části na nohou jsou s hlavními čakrami spojeny. Je to velké dobrodružství porozumění "řeči těla" - užívej si to objevování a nespěchej. Jednou budeš vědět zcela přesně, proč jsi některé prsty na ruce, nebo některé části dlaní necítila a budeš rozumět i tomu, proč jsi měla nízký tlak. S jakými životními otázkami a tématy to souviselo. Chtěj vědět. To dává životu nový rozměr a smysl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
mamka
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 20.11. 2002
Příspěvky: 717

PříspěvekZaslal: po červen 25, 2007 10:35 am    Předmět: Citovat

Damao,
říkáš že:
1. Energie v čakrách se netočí ani nerotuje.

Budu vycházet z toho, že energie = pohyb (tedy jestli je pravda to, co říká fyzika). Jaký tedy pohyb se v čakrách projevuje?
Přiznám se, že mi dost nabouráváš mou představu o čakrách. Chceš říct, že většina toho, co se píše a učí, je podle tebe jinak? Došel ke stejným závěrům i někdo jiný?
Nemám důvod ti nevěřit, zrovna jako knihám. Jsem z toho trochu jelen Shocked .
Je mi jasné, že nejlíp to můžu poznat sama, jak už jsi nakonec napsal Arimě. Jenže se podezírám, že dojdu k závěrům, kterým předem nejvíc uvěřím.
Pravdou je, že v čakrách také necítím rotaci, ale spíš energii, která vystupuje rovně ven. Vždycky jsem si myslela, že to je malou citlivostí v rukách.
Můžeš sem napsat, jak vnímáš čakry ty? Vidíš je nebo jen cítíš? A je vůbec podstatné, jestli si představuji čakry tak, jak popisuje třeba Barbara Brennan? Nebo si je například představím jako květinu, která otvírá a zavírá okvětní plátky a vydechuje vůni ?

Ono je sice fajn říct, hledej a poznávej. Jenže já třeba až do R1 netušila, že nějaké čakry existují a první informace byla o vířivých kornoutech.
Takže člověk hledá především v knihách nebo na netu.
A pak se objevíš ty a některé notoricky známe věci postavíš na hlavu Wink .
Jsem daleka věřit tomu, že co je psáno, to je dáno. Je fajn, že aspoň člověka donutíš víc přemýšlet, než jen přebírat informace jako fakta Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Mirek
Doslova spisovatel
Doslova spisovatel


Registrace: 5.8. 2002
Příspěvky: 288

PříspěvekZaslal: po červen 25, 2007 11:45 am    Předmět: Citovat

Pro zamyšlení:
O čakrách
http://www.esoterika.cz/?akce=zobraz&clanid=3466&hili=%E8akry%3B

O energii
http://www.esoterika.cz/?akce=zobraz&clanid=3450&hili=%E8akry%3B
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Damao
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 13.1. 2003
Příspěvky: 2137

PříspěvekZaslal: po červen 25, 2007 12:59 pm    Předmět: Citovat

Mamko, proč to, že své naprosto autentické pocity - jak jsi popsala, že vnímáš "pohyb" energie v čakrách potlačíš jakmile si přečteš o tom, že bys vlastně měla cítit něco jiného?
Pokud jde o mě, přece jen jsem tu na RW nezjevil jako blesk z čistého nebe - znáš mě už pár let a snad se v mých příspěvcích postupně projevuje jak pokračuje poznání těchto jevů. Nezískávám poznání chanelingem, ale krom vhledu hlavně praxí. Tedy nejen studiem knih a meditacemi, ale i cvičeními a terapeutickou praxí.
Prostě nedám na to, co je kde psáno, spíše na to, co opakovaně vnímám. Nejprve s tím cvičím sám na sobě, jakmile nabydu jistoty, používám to v terapiích a pro své semináře. Téma čaker, pochopení toho, s jakými tématy jsou spojeny je krom devítivíkendového semináře Reiki 3 obsahem semináře o pránickém léčení - bude na podzim probíhat v Praze, o terapii čaker pomocí kamenů - byl zahájen jako tříhodinové lekce v Krnově - a seminář holistického léčení kameny.
Nacházím někdy až nečekaně oporu při studiu hebrejské mystiky - Strom sefirot - nebo křesťanských sedmi svátostí. Spojuje se mi to se symbolikou lidského těla - tak jak ji učí orientální čínská medicína, ale také hebrejčtí lékaři a mystici - a dnes i autoři jako Kurt Tepperwein, nebo psychologové - koneckonců již od Feruda.
Takže, ptám se, jaké že to jsou novinky? Vždyť i knihy o čakrách od indických autorů - Hariš Johari, neboi Mahášvárenanda, ukazují, že běžně v ezoterických časopisech publikované polopravdy jsou ve srovnání se skutečnou naukou o čakrách asi v takovém poměru jako astrologické rady v Blesku či jiném bulvárním časopise k odborné astrologii.
Navíc jsem přesvědčen, že jazyk, jimiž je fenomén čaker popisován, je podobenstvím, majícím velký intuitivní náboj. Že to není nějaký lexikon a poznatky že se nedají vtěsnat do tabulek a přehledů.
V tom se dívám podobně i na "vidění" nebo jiné smyslové vnímání prány a aury. Tady si dovolím poznámku k odkazům, které uvedl Mirek - prána a zejména čakrový systém jsou rozsáhleším pojetím životní energie, přesahující žijící fyzické tělo - pro které je směrodatné učení o meridianech. Tím neříkám, že je to něco nadřazeného, nebo lepšího. Když budu řešit akutní zdravotní potíže, určitě mi znalost meridianů, citlivých bodů atd. pomůže víc než nějaké filozofování. Když ale budu chtít vědět něco o sobě jako o žijící bytosti, o smyslu svého života, o tom, proč jsem se narodil do rodiny, do které jsem se narodil - a tím i o hlubších příčinách mých zdravotních problémů, pak s meridiany nevystačím. Je to jako s bylinami - když potřebuji něco na pročištění nebo odhlenění, namíchám směs bylin úplně jinak, než když chci působit na přijetí mužství, pomoci klientce k přijetí ženství, pro harmonizaci polarit, překonání strachů atd. Pak nehledáte "obsah" bylin, ale spíše jejich "magické" účinky, singularitu atd.
Stane se mi a ne jen občas, že zjistím, že jsem se v některých hypotézách mýlil, pak si to prostě přiznám a je mi to pobídkou k dalšímu studiu.
Navíc si myslím, že většinu toho, co jsem tady uvedl, bys dnes už našla i v knížkách určených širšímu publiku hledajících. Například knihy Cyndi Dale nazvané Nový systém čaker přináší podobný přístup. Čakra-dharanu můžeš cvičit podle Velké knihy o čakrách a Kundaliní - pracovní kniha, Dr. Johna Mumforda .... našly by se určitě i další.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
mamka
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 20.11. 2002
Příspěvky: 717

PříspěvekZaslal: po červen 25, 2007 1:33 pm    Předmět: Citovat

Damao,
ale já vůbec nezpochybňuji to, co jsi napsal. Já jen chtěla vědět, jak vnímáš čakry ty. Že nám tu neříkáš věci, o kterých bys dobře nevěděl, to mne už opravdu ani nenapadlo. Jenže vnímání je, myslím, hodně individuální věc a dva lidi mohou vnímat stejný jev různě.

Asi jsem si dosud vybírala jen knížky, podle kterých mám na těle sedm "větrníků". Takže díky za doporučení jiných.
Knížek je tolik, že z toho jde hlava kolem a já už vzdala kupování dalších.
Zejména proto, že dost často cítím věci jinak a odrazuje mě to od dalšího čtení.
Pořád totiž nedovedu pochopit, že se někdo živí psaním a učením věcí, o kterých nemá ani páru a nebo jen posbírá nějaké informace, které předává dál. To mi hlava pořád nebere. Proto občas pochybuji o tom, co a jak vnímám já.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Damao
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 13.1. 2003
Příspěvky: 2137

PříspěvekZaslal: po červen 25, 2007 2:20 pm    Předmět: Citovat

Nevnímal jsem to, mamko, jako zpochybnění Very Happy Very Happy Very Happy spíše jako výraz pochybnosti o tom, jak naložit s někdy naprosto protichůdnými informacemi. Mě to odjakživa moc a moc rozčilovalo, PROTOŽE JSEM VYRŮSTAL V SYSTÉMU, KTERÝ NÁS UČIL, ŽE CO JE PSÁNO, TO JE DÁNO - snad proto jsem si našel "svůj" způsob, jak se s tím vypořádat. Ani jedna z knih není taková, že bych mohl napsat - tady to najdeš. Z každé jsem si vybral, co mě oslovilo a co se mi osvědčilo.
Dnes je to tak, že vychází spousty knih, občas i dost nevalné úrovně - asi se míň platí za autorská práve, nebo kdoví, čím to je. Jen se podívej, kolik protichůdných knížek je v knihkupectvích o Reiki. Učí nás to důvěřovat svým pocitům, své intuici, svým zkušenostem.
Kdysi jsem viděl někde v Jižních Čechách takový ubrousek s moudrostí:
"Nevěř vše, co z pera vyjde, k přírodě však nakloň sluch. V knihách mluví jenom lidé, v přírodě však mluví Bůh."
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
samanka
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 24.10. 2002
Příspěvky: 1727

PříspěvekZaslal: po červen 25, 2007 3:31 pm    Předmět: x Citovat

Damao: Chápu mamku: občas vyrukuješ s kategorickým prohlášením, že je všechno jinak než si myslíme, ale nevysvětlíš jak to myslíš a jak to vnímáš ty. A to nejlépe jednoduchým a srozumitelným způsobem. Že jsou v knihách "pravdy" často si vzájemně odporující nemusím zdůrazňovat.
Zdraví
šamanka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
okenko
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 19.4. 2005
Příspěvky: 372

PříspěvekZaslal: po červen 25, 2007 3:43 pm    Předmět: Citovat

Ahojenky, nic není pravda, dokud to není moje pravda. Dnešní pravda, právě teď a tady a moje pravda. Mno, nepíšu nic nového, ale moje ego
je pyšné, jak mi to jde, psát anonymně beze strachu z následku...
Včera jsem reikovala situace a měla jsem plné ruce práce. Dnes večer pošlu našemu reikiwebu. A zítra si počtu samé krásné inspirace. Objímá Míša.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
Damao
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 13.1. 2003
Příspěvky: 2137

PříspěvekZaslal: po červen 25, 2007 4:21 pm    Předmět: Re: x Citovat

samanka napsal:
Damao: Chápu mamku: občas vyrukuješ s kategorickým prohlášením, že je všechno jinak než si myslíme, ale nevysvětlíš jak to myslíš a jak to vnímáš ty. A to nejlépe jednoduchým a srozumitelným způsobem. Že jsou v knihách "pravdy" často si vzájemně odporující nemusím zdůrazňovat.
Zdraví
šamanka

Nerozumím tomu, co píšeš, mám za to, že jsem to vysvětlil hodně podrobně.
Je mi líto, ale ještě jednodušeji a srozumitelněji to v tuto chvíli neumím. Rád odpovím na konkrétní otázky, pokud něčemu z toho, co jsem napsal, chceš více rozumět.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
Alwen
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 25.5. 2004
Příspěvky: 452

PříspěvekZaslal: po červen 25, 2007 5:18 pm    Předmět: Citovat

Ahoj mamko Smile

k těm čakrám .. nikdy jsem o nich toho moc nepřečetla, spíš tady na RW nebo co se týče harmonizace přes kameny a tak.
Taky necítím, že bych měla nějaké energetické víry .. když bych to měla popsat, tak mám pocit, že když je čakra harmonizovaná, tak energie nějakým způsobem existuje v nějakém harmonickém pohybu nebo jak to nazvat .. v nějakém jsoucnu. Když tam cítím nějaký blok, tak se tam najednou vytvoří tlak a protitlak a ten harmonický pohyb je najednou pryč. Buď cítím, že jakoby něco stálo nebo naopak něco hodně rychle kmitá. Ale v tu chvíli se většinou už zabývám pocitama a myšlenkama v hlavě, co mi ty tlaky říkají.
Abych pravdu řekla, neumím to dobře popsat ... Co se týče knížek, to cítím hodně podobně jako ty .. naposled jsem si koupila knížku o Karmě a ta mě teda neoslovila, brala karmické dluhy jako "hřích z minulého života" typu "oko za oko", což tak vůbec necítím. Škoda ..[/code]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Mirek
Doslova spisovatel
Doslova spisovatel


Registrace: 5.8. 2002
Příspěvky: 288

PříspěvekZaslal: po červen 25, 2007 6:24 pm    Předmět: Citovat

Damao, máte pravdu oba, ty i Šamanka Smile.
Někdy to je tak, že něco nadhodíš a teprve když se objeví dotazy tak napíšeš podrobně o co jde. Alespoň tak to připadá mě.
A díky za to, co píšeš.
Mirek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Damao
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 13.1. 2003
Příspěvky: 2137

PříspěvekZaslal: po červen 25, 2007 8:15 pm    Předmět: Citovat

Mirek napsal:
Damao, máte pravdu oba, ty i Šamanka Smile.
Někdy to je tak, že něco nadhodíš a teprve když se objeví dotazy tak napíšeš podrobně o co jde.

A to máte pravdu. Někdy v sobě holt neuhlídám tu potřebu "po Střelecku" se trochu předvést. Však já se polepším, když Pán Bůh dá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat e-mail
mamka
Spisovatel na n-tou :-)
Spisovatel na n-tou :-)


Registrace: 20.11. 2002
Příspěvky: 717

PříspěvekZaslal: po červen 25, 2007 8:43 pm    Předmět: Citovat

Tak jo Very Happy Very Happy .
Takže, Damao, ještě jsi mi asi neodpověděl, jak ty vnímáš čakry, když nad ně položíš ruku.
Nebo ano a já to přehlídla?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Reikiwebík -> Prosby o pomoc Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
phpBB port v2.0.7 based on Tom Nitzschner's phpbb2.0.6 upgraded to phpBB 2.0.7 standalone was developed and tested by:
ChatServ, mikem,
and Paul Laudanski (aka Zhen-Xjell).

Version 2.0.7 by Nuke Cops © 2004 http://www.nukecops.com




Web pohání Copyright © Redakční systém UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.12 sekund